logo

•• Čo sa deje keď jeme ••


Tráviaci systém človeka formujú vlastné orgány tráviaceho systému (ústna dutina, hltan, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo) a prídavné orgány (slinné žľazy, pečeň, žlčník, podžalúdková žľaza). Úlohou tráviaceho systému je potravu mechanicky a chemicky spracovať a upravené látky vstrebať.

Ústna dutina, hltan, pažerák
Mechanické rozdrvenie potravy prebieha v ústnej dutine za pomoci žuvacích svalov. Potrava sa pri žuvaní premieša so slinami. Od potravy závisí množstvo vyprodukovaných slín. Sliny sa tvoria permanentne v množstve 1,5 až 2 l za 24 hodín. Sliny obsahujú 95 % vody, niektoré anorganické komponenty, minerály, chlór, enzým alfa amylázu, imunoglobulíny, lyzozým a hlien. Z rozžutej a preslinenej potravy sa vytvárajú sústa. Sústa s hmotnosťou asi 5 g prehĺtame. Hlien umožňuje ľahký presun potravy pažerákom do žalúdka po prehltnutí. Prehĺtanie je dej, pri ktorom je potrebná súhra všetkých orgánov, pričom veľmi dôležité je uzavretie vchodu do hrtanu, aby nedošlo k vdýchnutiu potravy do dýchacích stien.

Žalúdok, tenké a hrubé črevo
V žalúdku je potrava skladovaná a mechanicky a chemicky spracovaná. Živiny sa do tela dostávajú procesom trávenia. V žalúdku sa potrava zmieša so žalúdočnou šťavou, ktorá zmiešaním s potravou vytvára natráveninu. Šťava žalúdka obsahuje kyselinu chlorovodíkovú a tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú sacharidy, bielkoviny a tuky na menšie, ľahšie vstrebateľné častice. Ak je jedlo primerane rozložené, vrátnik (kruhová svalovina oddeľujúca žalúdok od dvanástnika) sa otvorí a prepustí obsah žalúdka do dvanástnika. Dvanástnik predstavuje prvý úsek tenkého čreva, do ktorého ústi vývod pankreasu a žlčovod z pečene. Tu sú zvyšky jedla zmiešané so žlčou (ktorá vzniká v pečeni) a ostatnými tekutinami vyprodukovanými v podžalúdkovej žľaze (pankrease). V tejto časti tenkého čreva sa vstrebávajú hlavne minerály, vápnik a železo. V ostatných častiach tenkého čreva sa väčšina živín vstrebáva do obehu. V bedrovníku, poslednej časti tenkého čreva, sa vstrebávajú najmä vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K). Na záver sa v hrubom čreve nadbytočná tekutina vsiakne a vyformuje sa stolica.

Vyprázdňovanie stolice
Pri naplnení esovitej časti hrubého čreva vyvolá kruhový zvierač reflexný dej, ktorému sa hovorí defekačný reflex. Postupne povolí a vzniká pocit nútenia na stolicu. Vyprázdňovanie konečníka je sprevádzané nádychom a tlakom brušného lisu.

 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...